Historia

Za datę utworzenia Klubu Żeglarskiego na terenie KWK "Staszic", w Katowicach pod nazwą Górniczy Klub Żeglarski Staszic można przyjąć rok 1970. Założycielami Klubu byli: Kazimierz Trzeciak, Ryszard Leszczewski, Janusz Wawrzynek oraz Jerzy Sikora. Ówczesny Zarząd Klubu podjął decyzje o budowie własnymi środkami jachtów typu "Miś" oraz „Rambler”.

Wybudowano trzy jednostki typu „Miś” oraz dwa „Ramblery”. Jednostki te zbudowano we własnym warsztacie szkutniczym na terenie kopalni „Staszic”. Po zbudowaniu jachtów Klub rozpoczął działalność polegającą na organizowaniu żeglowania dla swoich członków na Mazurach. Po zakończeniu sezonu żeglarskiego jednostki były transportowane na Giszowiec (dzielnica Katowic) do warsztatu szkutniczego zlokalizowanego na terenie kopalni „Staszic” celem przygotowania do następnego sezonu. W związku z tym, że coroczny transport jednostek z Mazur na teren warsztatu szkutniczego był kłopotliwy - postanowiono stworzyć własną bazę na terenie Mazur. Na bazę żeglarską wybrano Ogonki gdzie zbudowano pomost oraz hangar dla jachtów oraz bazę noclegową w postaci domków kempingowych. Ogonki pełniły rolę ośrodka żeglarsko-wczasowego.

Ponieważ wczasy nad jeziorem Święcajty cieszyły się dużym powodzeniem wybudowano marmurowy pawilon wczasowy. Klub w czasach największego rozwoju liczył 300-400 członków. W trakcie działalności Klubu sprzęt, który służył dotychczas uległ znacznemu zużyciu. W miejsce zużytych jednostek zakupiono jachty typu Mak 707 oraz Nesch. Zakupiono także kadłub jachtu Mak 747. Jacht ten został ukończony i wyposażony na terenie Ośrodka w Ogonkach, przy dużym udziale członków Klubu pod kierownictwem ówczesnego bosmana Marka Burskiego. Sprzęt ten służył członkom Klubu przez długie lata aż do chwili jego wyeksploatowania.

Ważnym momentem w historii Klubu były czasy transformacji politycznej w Polsce. Wiąże się to ze stopniową rezygnacją KWK „Staszic” z pomocy klubowi. Doprowadziło to do przeniesienia Klubu z terenu Ośrodka należącego do kopalni Staszic na teren Ośrodka Związku Nauczycielstwa Polskiego nad jeziorem Święcajty w Ogonkach. Jednakże z tego ośrodka trzeba było również zrezygnować. W chwili obecnej jachty nasze stacjonują w dużym hangarze w Pięknej Górze.

Do ważnych faktów w historii Klubu zaliczamy także zmianę nazwy Klubu. Klub przekształcił się w Stowarzyszenie Żeglarskie „ZWROT”. Stowarzyszenie zakupiło dwa jachty typu Sasanka 660s oraz Tango 770s ,które służą członkom Stowarzyszenia do chwili obecnej.

Stowarzyszenie żeglarskie Zwrot posiada także bazę żeglarską nad zalewem Dziećkowickim. Ośrodek ten jest dzierżawiony od Klubu Żeglarskiego "Opty". Baza w Dziećkowicach wyposażona jest w jacht typy Zefir oraz katamaran, istnieje możliwość noclegu na terenie bazy dla kilku osób w kempingu.

Członkowie Stowarzyszenia posiadają stopnie żeglarskie łącznie ze stopniem Kapitana. Przez cały okres działalności członkowie biorą udział w rejsach śródlądowych oraz morskich. Sprawę, którą należy podkreślić jest posiadanie przez członków Stowarzyszenia odznaczeń związanych z działalnością społeczną na rzecz żeglarstwa. Członkowie naszego Stowarzyszenia posiadają odznakę Zasłużony dla rozwoju Żeglarstwa śląskiego. Są to koledzy Witold Janus, Grzegorz Szoepe oraz Zenon Łaska. Kolega Jerzy Sikora posiada odznaczenia zasłużonego dla Rozwoju Żeglarstwa Śląskiego oraz Zasłużony dla Rozwoju Żeglarstwa Polskiego. W naszej pamięci jest członek honorowy naszego Stowarzyszenia, który był jednym z pierwszych komandorów klubu - kolega Ryszard Leszczewski (zmarł w 2011r.).

Stowarzyszenie prowadzi ożywioną działalność, poprzez organizację spotkań w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca na terenie Izby Śląskiej (Gawlikówka) przy Domu Kultury w Giszowcu. W sezonie letnim, istnieje możliwość wyczarterowania naszych jachtów na Mazurach. Kontakt w powyższej sprawie oraz informacje udzielają:

G. Szoepe tel. 501 412 590
J. Sikora tel. 506 647 056

cron